کنسانتره دو مرحله

آیا بتازگی تصمیم به شروع فعالیت در زمینه ی مرغداری دارید؟ یا ممکن است سالهاست که در این زمینه فعالیت دارید؟ در هر صورت احتمالا اسم کنسانتره ی طیور به گوش شما خورده است.در این مقاله شرکت زرین دانه پارس قصد دارد شما را با موارد ذیل در خصوص کنسانتره طیور آشنا کند:

۱-کنسانتره چیست؟

۲-هدف از طراحی کنسانتره چیست؟

۳-چرا استفاده از کنسانتره رشد چشمگیری دارد؟

۴-انواع کنسانتره طیور

۵-مزایای کنسانتره طیور

۶-مواد مغذی موجود در کنسانتره طیور

۷-نکات مهم در استفاده از کنسانتره طیور

۸-ساختار انواع کنسانتره طیور

۹-ویژگی های بهترین کنسانتره طیور

۱۰-دلایل تفاوت قیمت کنسانتره

۱۱-مزایای استفاده از کنسانتره نسبت به دان آماده

۱۲-معایب استفاده از کنسانتره نسبت به دان آماده

۱۳-مزایای استفاده از کنسانتره نسبت به مکمل و ریز مواد

۱۴-مزایای استفاده از ریز مواد و مکمل نسبت به کنسانتره

کنسانتره چیست؟

کنسانتره متشکل از مواد غذایی اصلی مورد نیاز طیور میباشد که با بهره گیری از دانش علم تغذیه با فرمولاسیون خاص و به شکلی متراکم تولید میشود و به مرغداران کمک میکند تا با صرف هزینه ی کمتر مفیدترین و مناسب ترین غذای مورد نیاز طیور را تهیه کنند.

هدف از طراحی کنسانتره  چیست؟

هدف از طراحی کنسانتره تامین اسیدهای آمینه ی سنتتیک شامل(متیونین ، لیزین و ترئونین) ویتامین ها وموادمعدنی ، کلسیم، فسفر و دیگر افزودنی های ضروری جهت تامین تمام نیازمندی های یک پرنده در طول دوره پرورش به منظور حداکثر رشد ، حداقل ضریب تبدیل و سلامت کامل پرنده تا سن کشتار میباشد.

اعتقاد سنتی مبنی بر تامین انرژی و بخصوص تامین پروتئین توسط کنسانتره در علم نوین تغذیه منسوخ و این موارد بایستی از طریق جیره های پیشنهادی تامین گردد.هرچند کنسانتره ها به دلیل دارا بودن اسید های آمینه ی سنتتیک معادل انرژی و معادل پروتین خواهند داشت.

بر این اساس کنسانتره هایی که اسید های امینه ی سنتتیک را به طور کامل تامین میکنند به اسیدهای امینه ی منابع پروتئینی در جیره های پیشنهادی خود به میزان کمتری وابسته بوده و بنابراین جیره ها ی پیشنهادی با میزان پروتئین خام کمتری پیشنهاد میشود بدون آنکه در رشد پرنده خللی ایجاد نماید.

حتی به دیل استفاده ی کمتر از منابع پروتئینی نظیر کنجاله سویا و سهم بیشتر منابع انرژی نظیر سرعت و گندم و کاهش بار متابولیک جیره های با پروتئین متعادل .میتوتن رشد و ضریب تبدیل به مراتب بهتری را برای این نوع جیره ها متصور بود که در آزمایشات متعدد فارمی در سراسر نقاط جهان از جمله کشور ما این امر به اثبات رسیده است.در عین حال این جیره ها معمولا قیمت پایینتری نسبت به جیره های با پروتئین بالا داشته و هزینه ی تولید گوشت نیز با این روش کاهش می یابد.

در انتخاب یک کنسانتره توجه اصلی پرورش دهنده بایستی قیمت تمام شده ی جیره ی پیشنهادی آن کنسانتره باشد و قیمت کنسانتره در الویت بعدی است.مضاف بر اینکه آنالیز جیره ها ی پیشنهادی مخصوصا میزان انرژی و اسید های آمینه قابل دسترس برای پرنده با هر کنسانتره ای متفاوت بوده و موارد فوق هر چه بالاترو متوازن تر باشند رشد و ضریب تبدیل بهتر و طول دوره ی کوتاه تری خواهیم داشت.

چرا استفاده از کنسانتره رشد چشمگیری پیدا کرده است؟

بر خلاف سالها قبل که به این محصول توجه زیادی نمیشده است امروزه استفاده از آن رشد چشمگیری پیدا کرده است .آمار فروش نشان دهنده یتمایل بسیاری از مرغداران در استفاده از کنسانتره طیور میباشد به دلیل فواید بینظیری که کنسانتره دارد مرغداران به جای صرف وقت زیادی در تهیه ی خوراک استفاده از کنسانتره طیور را ترجیح میدهند.

کنسانتره 5 درصد

انواع کنسانتره طیور چیست؟

استفاده از کنسانتره طیور بر حسب هدف طیور اعم از مادر تخمگذار و گوشتی سن و مرحله ی پرورش طیور در جیره های نهایی متفاوت میباشد .برای مثال کنسانتره ی ۵ درصد جوجه های گوشتی که در مرحله ی استارتر بکار می رود محصولی است که در ۳ هفته اول دوره ی پرورش جوجه های گوشتی به مقدار ۵ درصد جیره یا ۵۰ کیلوگرم در هر تن استفاده میشود.شایان ذکر است که کنسانتره مرغ گوشتی شامل موارد ذیل میباشد:

کنسانتره ۲/۵ در صد تک مرحله ای مرغ گوشتی

کنسانتره ۲/۵ درصد دو مرحله ای مرغ گوشتی (A)

کنسانتره ۲/۵درصد دومرحله ای مرغ گوشتی (B)

کنسانتره ۵ درصد تک مرحله ای مرغ گوشتی

کنسانتره ۵ درصد دو مرحله ای  مرغ گوشتی (A)

کنسانتره ۵ درصد دو مرحله ای مرغ گوشتی (B)

مزایای استفاده از کنسانتره طیور

-در صورت استفاده از کنسانتره طیور زرین دانه پارس مرغدار از هر جهت نیاز به صرف وقت زیاد در ساخت

خوراک ندارد.

-مرغدار از تهیه ی مواد اولیه متعددی نظیر متیونین لیزین ترئونین دی کلسیم فسفات انواع مکمل ها مولتی آنزیم ها ترکیب خنثی کننده مایکوتوکسین ها و پروبیوتیک ها و ویتامین های درمانی چربی بی نیاز خواهند بود.

-با استفاده از کنسانتره طیور امکان بروز اشتباه در فرمول نویسی و تهیه ی خوراک کاهش یافته و از حیث مواد مورد نیاز گله ها متعادا تر و اقتصادی تر خواهند بود.

-کنسانتره طیور زرین دانه پارس استاندارد و درجه یک حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز طیور میباشد و تمام پروتئین ها و ویتامین ها و اسید آمینه هایی که برای رشد سریع تر مرغ ها نیاز است را در خود دارد.

-در مقایسه با روش های سنتی تهیه خوراک طیور کنسانتره طیور زیر نظر متخصصین و با نوین ترین متدهای علمی روز تهیه میشود و برای مرغداران قابلیت اعتماد بیشتری دارد.

مواد مغذی موجود در کنسانتره

با توجه به اینکه تمام مواد مغذی مورد نیاز طیور در کنسانتره طیور استاندارد دریافت میشود نیاز به افزودن ماده ی جدید به این محصول نمیباشد. مواد مغذی شامل انرژِی  پروتئین متیونین لیزین ترئونین کلسیم فسفر سیستئین سدیم کلر و فیتاز پتاسیم  آرژنین و والین و… میباشد.شایان ذکر است که در استفاده از کنسانتره اصلا نژاد مرغ مهم نیست و تمام مرغ های گوشتی و تخمگذار میتوانند از این خوراک استفاده کنند .

کنسانتره طیور قادر به تامین تمام نیازهای ویتامینی و مواد معدنی میباشد و این ویژگی به کار مرغدار سهولت بیشتری میبخشد.در صورت مصرف کنسانتره طیور مرغدار از استفاده از مولتی ویتامین در آب یا پرمیکس های ویتامینی درمانی بی نیازخواهد بود.در نتیجه استفاده از کنسانتره طیور سبب جلوگیری از هدر رفتن هزینه های مرغدار خواهد شد.

تقریبا فورمولاسیون برندهای مختلف برای تهیه ی کنسانتره طیور اندکی با هم متفاوت است و برخی از تولیدکنندگان کنسانتره طیور فرمول های اختصاصی تری هم دارند که این فرمول ها حاوی ترکیباتی هستند که بدن طیور را قوی تر و رشد آنها را سریع تر میکنند و ابتلا به بیماری های موجود را کاهش میدهند. این سری کنسانتره ها ی طیور گرانتر هستند و معمولا کمتر مورد استفاده قرار میگیرند

برای خرید کنسانتره با کیفیت و قیمت مناسب کنسانتره ی زرین دانه پارس انتخاب موثری میتواند باشد.

کنسانتره

نکات مهم در استفاده از  انواع کنسانتره ی طیور

شاید استفاده از کنسانتره طیور امری ساده بنظر بیاید اما برای نتیجه گیری بهترو بهره وری بهتر و کاملتر از این محصول باید عمل به نکاتی را در نظر بگیرید این نکات عبارتند از:

-بهتر است کنسانتره طیور بدون تغییر در شکل و اضافه کردن مشتقات دیگر از قبل خیسانده شود و بعد مواد مورد نیاز دیگر به آن اضافه شود. البته این قاعده برای همه ی انواع کنسانتره طیور نمیباشد و تنها برخی از کنسانتره طیور باید به این شکل مصرف شوند. بهتر استقبل از مصرف به دستورالعمل درج شده روی بسته بندی توجه کنید.

تغذیه طیور با این محصول باید به صورت تدریجی صورت پذیرد و تنها کسری از کل مقدار پیشنهادی در جیره منظور گردد.این روند باید با توجه به نوع پرنده و دوره ی زندگی آن صورت پذیرد.

-استفاده از توکسین بایندر در کنار کنسانتره طیور میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

-برای کنترل بهتر طیور و استفاده هرچه مناسب تر از کنسانتره طیور بهتر است طیور را دسته بندی کنید.این دسته بندی میتواند بر اساس معیارهای مختلفی صورت گیرد .یکی از رایج ترین معیارهای دسته بندی سن و دوره ی زندگی میباشد.

-کنسانتره طیور را از شرکت های معتبر خرید کنید تا از نظر کیفیت عالی مطمعن باشید.شرکت زرین دانه پارس انتخاب مفیدی میتواند باشد.

ساختار انواع کنسانتره طیور

کنسانتره طیور نوعی دان آسیاب شده است که بخشی از جیره ی نهایی را شامل میشود علاوه بر داشتن مقادیر قابل توجهی از انرژی و پروتئین منبع عمده تامین نیازهای ویتامینی مواد معدنی اسید امینه های ضروری انواع آنزیم ها و مواد افزودنی دیگراست.در حقیقت کنسانتره طیور توسط یک پروش دهنده برای تقویت و تکمیل زنجیره غذایی پرندگان بکار گرفته میشود.

مرغدار با به کارگیری کنسانتره طیورو با دانستن جیره پیشنهاد شده توسط کارخانه شروع به مخلوط کردن این محصول با نهاده هایی نظیر ذرت کنجاله سویا و گندم و… میکند و بدون نیاز به افزودنی ها خاص و گران قیمت نظیر متیونین لیزین دی کلسیم فسفات حداکثر بهره برداری را از این محصول میکند.

ساختار کنسانتره طیور برای برخی از پرورش دهندگان  اهمیت دارد .حقیقت این است که هر کارخانه ای یک فرمول ویژه برای تولید کنسانتره طیور خود داردو نمیتواند یک دستور کلی برای ترکیبات موجود در کنسانتره طیور ارائه داد. اما مطمعن باشید که اکر یک کنسانتره طیور مرغوب را خریداری کنید از مواد مغذی و تقویت کننده تشکیل شده است.برای برسی ترکیبات هر کنسانتره طیور میتوانید  اطلاعات مندرج روی بسته بندی روی بسته بندی آن را مطالعه نمایید.

ویژگی های بهترین کنسانتره  طیور :

با توجه به این که کارخانه های زیادی در حوزه ی تولید کنسانتره فعالیت دارند چگونگی تشخیص بهترین محصول از محصولات دیگر از اهمیت خاصی برخوردار است برای این کار توجه به ویژگی های کنسانتره اهمیت زیادی پیدا میکند. از مشخصات کنسانتره ویژه میتوان به ویژگی های ذیل اشاره کرد:

-بهترین نمونه کنسانتره سبب ساخت آسان خوراک های جیره و ترکیب آسان تر آن میشود .

-استفاده از کنسانتره با کیفیت باعث میشود مرغدار نیاز به تهیه ی مواد اولیه ی متعددی نظیر متیونین ، لیزین ترئونین و دی کلسیم فسفات انواع مکمل،  چربی، مولتی آنزیم ویتامین های درمانی ترکیب خنثی کننده مایکوتوکسین ها و پروبیوتیک ها نداشته باشد.

-با مصرف کنسانتره هیچ نیازی به استفاده از مولتی ویتامین در آب یا پرمیکس های ویتامینی درمانی نخواهد بود.

-مرغدار درگیر تهیه ی فرمول های پیچیده نخواهند بود چرا که امکان بروز اشتباه در فرمول نویسی و تهیه خوراک به حداقل میرسد.

-باعث تقویت طیور شده و طیور بازده بیشتری خواهند داشت .این مورد از ویژگی های کنسانتره طیور برای مرغداران از اهمیت خاصی برخوردار است .

-کاهش خطای نیروی انسانی مستقر در مرغداری ها جهت توزین و تولید خوراک روزانه ی طیور

-قابلیت مخلوط شدن بهتر ترکیبات خوراک مزیتی است که ما را از بسیاری از مشکلات مرتبط با خوراک رها میکند. و این ویژگی بسیار حائض اهمیت است.

-استفاده از جیره های اختصاصی مربوط به هر سویه با استفاده از کنسانتره طیور

-با مصرف کنسانتره طیور درجه یک و با افزودن غلات، کنجاله،  سویا و کربنات کلسیم تمام نیازهای پروتئینی اسید آمینه ویتامینی و معدنی تامین خواهد شد و نیاز به اضافه کردن ترکیب دیگری در جیره نخواهد بود این ویژگی یکی از حائض اهمیت ترین مزایای کنسانتره طیور به حساب می آید.

خرید کنسانتره

دلایل تفاوت قیمت کنسانتره:

در قیمت کنسانتره عوامل متفاوتی مانند سن پرنده ونوع پرنده و… تاثیرگذار است.هر چه کیفیت کنسانتره بالاتر باشد و مقدار مواد افزودنی و پروتئین در آن بیشتر باشد .طبیعی است که قیمت بالاتری خواهد داشت. با یک بررسی ساده میتوان متوجه شد که تفاوت زیادی میان قیمت بهترین کنسانتره طیور و سایر انواع این محصول وجود ندارد.اما در عین حال تفاوت اندکی هم وجود دارد که به چشم می آید.

توجه داشته باشید که فرمولاسیون بهینه از لحاظ کارایی و قیمت براساس حداقل هزینه حداکثر بازدهی و حداقل ضریب را به دنبال دارد.لازم ب ذکر است که در اکثر مواقع برای تهیه بهترین کنسانتره طیور از مرغوب ترین مواد اولیه تهیه شده از معتبرترین شرکت های اروپایی تولیدکننده ویتامین ها و اسید آمینه استفاده میشد در این موضوع اصلا نمیتوان نادیده گرفت.

یکی دیگر از دلایل که برخی از انواع کنسانتره طیور در دسته بهترین قرار میگیرند این است که تحت معتبرترین استاندارد های کیفی و قوانین سخت گیرانه و دقیق بهداشتی اتحادیه ی اروپا  تولید می شوند.

مزایای استفاده از کنسانتره نسبت به دان آماده:

-قیمت کمتر(قیمت دان آماده بالاست)

-امکان تغییر دان در شرایط خاص مانند درگیری (زمانیکه گله درگیر می شود نیاز است جیره سبک استفا ده شود تا فشار از روی گله برداشته شود در مناطقی که ارتفاع از سطح دریا بالاست و خطر آسیت وجود دارد و یا در مرغداریهایی که اب شور است امکان تغییر دان واعمال جییره بر اساس شرایط وجود دارد)

-هزینه ی حمل و از محل خرید تا مرغداری (کرایه )

-استفاده از خدمات فنی  دکتر تغذیه (فرمولاسیون دان )،  دکتر دامپزشک ، آزمایش نهاده ها وآزمایش آب (ذرت سویا روغن و…توسط شرکت تولید کننده کنسانتره رایگان آزمایش میشود و جیره ها بر اساس آزمایش و با دقت بالا تنظیم خواهد شد.

همچنین از مشاور تغذیه و  دامپزشک در طول دوره انجام میشود .در مورد مسائل مدیرتی از مشورت بخش فنی شرکت تولید کننده کنسانتره برخوردار هستند در مورد مسائل دامپزشکی دارو واکسن و بیماری ها از مشورت دکتر دامپزشک برخوردار خواهند بود در صورت نیاز دکتر دامپزشک رایگان از گله بازدید خواهد کرد .)

-اطلاع دقیق از آنالیز و فرمولاسیون و کیفیت دان (در بسیاری از موارد جهت تهیه دان آماده از ذرت و سویا و مواد بی کیفیت استفاده میشود.)

معایب استفاده از کنسانتره نسبت به دان آماده:

-سرعت رشد کمتر کمتر و طولانی شدن دوره پرورش

-احتمال پراکندگی وزنی گله

-هزینه ی کارگری بیشتر

انواع کنسانتره

مزایای استفاده از کنسانتره نسبت به مکمل و ریز مواد:

-کاهش احتمال خطای کارگری هنگام ساخت دان و میکس بهتر دان (احتمال اشتباه کارگری هنگام استفاده از ریز مواد و مکمل هنگام ساخت دان بالاست)

-میکس بهتر ریز مواد در زمان مصرف کنسانتره (غالبا میکسر مرغداری ها عمودی میباشد که میکس مواد باید چندین بار انجام شود که هم زمانبر است و هم کیفیت میکس پایین است ولی میکسرهای مورد استفاده در کارخانه های کنسانتره سازی افقی میباشد و میکس ریز مواد با کیفیت بالاتری می شود.)

-کنترل کیفی ریزمواد( شرکت کنسانتره ریز مواد را از منابع معتبر تهیه میکند و پس از آزمایش استفاده میکند به عنوان مثال فسفات  کولین و اسیدامینه های قبل از تولید آزمایش میشود ضمن اینکه ریز مواد از منبع معتبر و با کیفیت تهیه میشود شرکت زرین دانه پارس وارد کننده کولین لیزین ترئونین میباشد.)

-استفاده از خدمات فنی دکتر تغذیه (فرمولاسیون دان)دکتر دامپزشک آزمایش نهاده ها و آزمایش آب (ذرت سویا روغن و…توسط شرکت تولید کننده کنسانتره رایگان آزمایش میشود و جیره ها بر اساس آزمایش و با دقت بالاتری تنظیم خواهد شد. همچنین از مشاور تغذیه و دامپزشک در طول دوره استفاده خواهند کرد  فرمولاسیون و تنظیم جیره ها توسط دکتر تغذیه انجام میشود در مورد مسائل دامپزشکی درو و بیماریها از مشورا دکتر دامپزشک بهره مند خواهند شد و در صورت نیاز از گله بازید رایگان به عمل خواهد آمد.

-تمام شدن متناسب مواد با ذرت و سویا (اما مکمل و ریز مواد متناسب با هم در انباد در طول دوره مصرف نمیشوند)

-هزینه کارگری کمتر و صرفه جویی در زمان(وقت و هزینه کارگری کمری صرف ساخت دان میشود و در قسمت های دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.)

-شرکت های تولیدمننده ی کنسانتره به دیل خرید عمده نسبتا کمتری پرداخت میکنند و بخشی از اختلاف قیمت کنسانتره نسبت به استفاده از مکمل و ریز موادجبران خواهد شد.

مزایای استفاده از ریز مواد و مکمل  نسبت به کنسانتره:

-مرغدار بر روی تهیه ریز مواد و میکس ریز مواد میتواند کنترل و نظارت داشته باشد.

یک نمونه آنالیز کنسانتره ی ۵/۲ درصد تک مرحله:

انرژی  665

پروتئین ۹/۶۲

متیونین    7/8

متیونین+سیستئین   7/8

لیزین  2/5

ترئونیتن  2/7

کلسیم  *11/4

فسفر  *7/75

سدیم  0/004

کلر  1/25

مولف مقاله: کارین ارجمند